WD-40 Specialist Universal Cleaner, 250 ml

Perfect spray for cleaning different surfaces

CHF 10.55

(CHF 42.20 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 15 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Leaves no residue
  • Useable on many different surfaces

Frequently bought together with WD-40 Specialist Dry Lubricant Spray, 300 ml

WD-40 Specialist Universal Cleaner, 250 ml CHF 10.55 (CHF 42.20 / l)
WD-40 Specialist Dry Lubricant Spray, 300 ml CHF 12.60 (CHF 42.00 / l)
Total price: CHF 23.15

Product information & technical details

  • Item no.: WD-40-491036/NBA
  • Content: 250 ml
  • EAN: 5032227005259
  • Manufacturer No.: 491036/NBA
  • Manufacturer: WD-40
  • Product type: Cleaning
  • Area of Application: Universal
Description

This fast-acting solution removes grease, oil, dirt and soot without residue. It is easy to wash off and is perfect for cleaning a wide variety of surfaces.

Recommended for:

  • Hand and power tools
  • Engines
  • Hobs made of stainless steel
  • Hoods
  • Chains and gears
  • Industrial machinery
Hazard and precautionary statements
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS02
  • shop.shopwawiproductcertificate.hazard_pict.GHS07

Signal word: Danger

Precautionary statements:

  • P101 - If medical advice is needed, have product container or label at hand.
  • P102 - Keep out of reach of children.
  • P210 - Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.
  • P211 - Do not spray on an open flame or other ignition source.
  • P251 - Do not pierce or burn, even after use.
  • P261 - Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray.
  • P271 - Use only outdoors or in a well-ventilated area.
  • P312 - Call a POISON CENTRE/doctor if you feel unwell.
  • P405 - Store locked up.
  • P410+P412 - Protect from sunlight. Do not expose to temperatures exceeding 50 °C/122 °F.
  • P501 - Dispose of contents/container according to local/national regulations.

Hazard statements:

  • H222 - Extremely flammable aerosol
  • H229 - Pressurized container: may burst if heated
  • H336 - May cause drowsiness or dizziness
  • EUH 066 - Repeated exposure may cause skin dryness or cracking.

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Questions & Answers about WD-40 Specialist Universal Cleaner

Receive answers from other customers who purchased this product. Please forward any other order-related questions to our Customer Service Team.

Customer Reviews

English reviews written for WD-40 Specialist Universal Cleaner

5 customer reviews in all languages

3,4 out of 5 stars
5 stars
2 (40%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
2 (40%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
1 (20%)

5 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 5 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder